Vidanjör Nedir?

Kısaca, atık transfer aracıdır
atıkların depolanmasını ve aktarılmasını sağlar

Vidanjör, her türlü sıvı ve çamur atığın bir yerden başka bir yere aktarılmasını sağlayan geri dönüşüm araçlardır. Özellikle foseptik çukurları, kanallar, sel ve taşkınlarda biriken su ya da çamur ve sondaj sonrası biriken çamur kalıntılarını temizlemek amacıyla bulunduğu yerden alıp başka yerlere taşıyan araçlardır.

Vidanjör, sahip olduğu pompa ve emiş hortumları ile her türlü sıvı, çamur ya da lağım atıklarını emer, böylece kanalizasyon ve lağım tıkanıklıklarının açılmasını sağlar.

Vidanjörler üzerinde temiz ve kirli atık taşımak gibi farklı görevler için birden fazla tank bulunur. Üzerindeki tankların kapasitesine göre taşıma ve görev kapasitesi de değişmektedir.

Vidanjörler, çevrenin korunmasında önemli rol oynarlar. Çevreye dağılabilecek, mikrop oluşumuna yol açabilecek birikmiş dışkıların ortadan kaldırılmasında, bataklık olabilecek yerlerin kurutulmasında önemli rolü vardır.

vidanjör nedir
Temsili vidanjör fotoğrafı

Vidanjör Hizmetleri

Nüfusu seksendört kişinin altındaki tesislerde (otel, endüstriyel tesis, yazlık yapılar vb..) kanalizasyon altyapısı olmayan yerlerde evsel sıvı atıkların sızdırmaz yapıdaki bir foseptik çukurunda toplanması zorunludur. Foseptikte toplanan bu atıklar vidanjör yardımı ile "atık su arıtma tesislerine" ya da "biyolojik arıtma tesislerine" götürülür.

Teleskopik Emiş Boomlu Vidanjör

Yüksek vakumlama gücüne sahip sistemiyle, atıkların çekilmesi ve tıkanıklıkların açılmasında etkilidir. Güçlü emiş hortumları ile tıkanıklık bulunan yerlerde yüksek basınçlı vakum kapasitesi sayesinde tıkanıklığı kolayca açabilir.

Kaset Boomlu Vidanjör

Bu tip vidanjör ise yüksek basınçlı (tazyikli) su çıkışı sağlayarak tıkanıkları açma esasına göre çalışır.

Yani, Teleskopik emiş boomlu vidanjörler yüksek hava basıncına dayanır, kaset boomlu vidanjörler ise yüksek su basıncında dayanır.

Vidanjör Ekipmanları

Vidanjör üzerindeki ekipmanlar, vidanjörün yapacağı göreve göre değişebilmektedir.

  • Emiş hortumu
  • Temiz su tankı
  • Atık su tankı
  • Santrifuj Pompa
  • Vakum Pompası
  • Emiș Vanası
  • Boşaltma Vanası
  • Güç Aktarma Sistemi

Ayrıca, yukarıdakilere ek olarak şunlar da tercihe bağlı olarak bulunabilir; rögar kapağı kaldırma vinci, otomatik gres sistemi, ısıtmalı el yıkama tankı, tank şasi pinömatik kilit sistemi, uzaktan kumanda sistemi, dolap, dijital ekran, koku giderici filtresi, webasto sistemi vb..

Vidanjör Kiralama Fiyatları

2021 yılı itibari ile belediyeler saatliği 80 ila 100 TL arasında değişen fiyatlarla kiralamaktadır.

Özel şirketlerin birkez kanal çekme işlem ücretleri 180-330 TL arasında değişmektedir. Bu ücret, tıkanıklık olması durumunda, tıkanıklığın boyutuna göre artabilir de.

Şehirlere göre fiyatlar değişebileceği için ortalama tahminde bulunmanız açısından Ankara'da belediyelerin 2021 için uyguladığı sefer başına vidanjör hizmeti bedeli yaklaşık 236 TL'dir.

Günlük kiralama ücretleri ise özel şirketler için 250 TL'den 500 TL'ye kadar değişebilmektedir.

Fiyatlara bulunulan şehir veya semt de etki edebilmektedir.

Satılık Vidanjör Fiyatları

Sıfır büyük vidanjörler markasında göre 1 milyon TL ile 2 milyon TL arasında değişebilmektedir.

İkinci el araçlarda ise fiyatlar, modele, markaya, kaza durumuna, bakımına göre değişmektedir.

Fiyatlar, dönem dönem de değişebilir. Birçok etkene bağlı olduğu için doğrudan ihtiyacınıza uygun araçlar için satıcıları ile görüşebilirsiniz.

Araç alırken, temiz su, kirli su tank kapasitesi, pompa gücü, tank kaldırma sistemi vb.. özelliklerini dikkate almalısınız.

2021 yılı için örnek olması bakımından internetten alınmış birkaç satılık vidanjör ilanı örneği:

2017 model Isuzu 73.000 km 375 bin TL

2007 model BMC 130.000 km 131 bin TL

2020 model Ford 3000 km 1.400 bin TL

İletişim

İletişim formu devre dışıdır! İletişim kurmak için aşağıdaki e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.